Architektura


Pierwsze osiedle mieszkalne na Muranowie powstało w XVII wieku za panowania Jana III Sobieskiego. W okresie międzywojennym było zamieszkane w większości przez Żydów, co wpłynęło na decyzję o lokalizacji getta podczas II wojny światowej. Po upadku powstania w getcie zrównano z ziemią cały Muranów. Kolejnych zniszczeń dokonano po upadku powstania warszawskiego. Po zakończeniu wojny, Muranów został odbudowany bezpośrednio na 
gruzach getta, co jest przyczyną jego charakterystycznej pagórkowatości.

Dzielnica Mieszkaniowa Muranów Południowy to jedyne osiedle mieszkaniowe na świecie, zbudowane na gruzach getta. Domy wyrastające ponad ruinami stały się pomnikiem dzielnicy, zniszczonej po stłumionym powstaniu żydowskiego ruchu oporu.

Muranów, pomimo całkowitego zniszczenia, dziś tętni życiem i zachwyca nie tylko pięknem natury, ale i architekturą.

 

 Dla porównania; ulica Nowolipki kiedyś...

Fot. L.Jabrzemski "Warszawa. O zniszczeniu i odbudowie miasta", Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1969 r.



 ... i dziś :)
fot. Marcin Grzybek
Osiedla zostały zbudowane na poziomie ulic, już po wywiezieniu gruzów. Obiektem charakterystycznym jest tzw. osiedle Muranów II, czyli potężny blok mieszkalny kształtem przypominającym złączone: prostokąt, koło i trapez. Leży on w kwadracie ulic: gen. Władysława Andersa, Mordechaja Anielewicza, Ludwika Zamenhofa i Nowolipek. Wewnątrz znajdują się trzy podwórka, nazywane potocznie:

    - Milicyjniak, od sąsiedztwa z pałacem Mostowskich, siedzibą Komendy Stołecznej Policji
    - Okrąglak, od kształtu z otwarciem na tzw. alejki i na skwer z Pomnikiem żołnierza I armii WP z roku 1963
    - Trzecie podwórko



  Pałac Mostowskich


  Pałac Mostowskich znajduje się przy ul. Nowolipie 2. Zbudowany został w latach 1762-1765, w stylu barokowym.  Pałac został kupiony przez rząd Królestwa Polskiego i przebudowany w latach 1823-1824 według projektu arch. Antonia Corazziego w stylu klasycystycznym. W 1944 roku został zniszczony przez Niemców, a następnie odbudowany w formie uproszczonej z braku dokumentacji projektowej. Budynek stał się siedzibą Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji w 1990 roku. 





Fot. Bartosz Bobkowski

  Arsenał Królewski



Arsenał Królewski mieści się przy ulicy Długiej 52. Jest to wczesnobarokowy, dwukondygnacyjny budynek z rozległym, wewnętrznym dziedzińcem. Gmach ten wzniesiony został w latach 1638-1643 z rozkazu króla Władysława IV. W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku ludność Warszawy zdobyła budynek, wspierając tym samym rozpoczynające się powstanie listopadowe, zaś 26 marca 1943 miała tu miejsce najsłynniejsza akcja Szarych Szeregów, znana jako Akcja pod Arsenałem. Od 1958 roku budynek jest siedzibą Państwowego Muzeum Archeologicznego.

http://pl.wikipedia.org



Pałac Krasińskich


(Pałac Rzeczypospolitej) – barokowy pałac zbudowany w latach 1677-1695. Obecnie siedziba zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej (rękopisy, stare druki i zbiory ikonograficzne). W Królestwie Polskim odbywały się tutaj w latach 1827-1828 posiedzenia sądu sejmowego. W okresie międzywojennym był siedzibą Sądu Najwyższego. W 1944 podczas powstania, został spalony. Po wojnie został odbudowany, mieści jednak jedynie 5% dawnych zbiorów.

http://pl.wikipedia.org



 Sąd Okręgowy w Warszawie



Mieści się przy Al. Solidarności 127. Mimo wybuchu II wojny światowej, Sądy Grodzkie nadal służyły polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Ich pracę przerwały dopiero naloty niemieckiego lotnictwa. Po zakończeniu wojny, wraz z odbudową Warszawy, ruszył też remont budynku Sądów. Gmach ocalał, ale piętra V i VI zostały spalone. W 1946 zakończono remont i do budynku przeniósł się Sąd Okręgowy z ul. Szerokiej, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Prokuratura. 
http://pl.wikipedia.org
 














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz