Miejsca pamięci

  Pomimo tego, jak wiele czasu minęło od drugiej wojny światowej, nikt chyba nie zapomniał o historii zarówno Polaków jak i Żydów. Ci drudzy przyjeżdżają często w miejsca pamięci, aby oddać hołd ofiarom holocaustu.

 

Umschlagplatz

 (niem. plac załadunku) miejsce związane z holokaustem w getcie warszawskim, z którego Niemcy deportowali Żydów do obozu zagłady w Treblince. Pierwotnie wykonany był z biało-czarnych płyt z marmuru Biała Marianna, na których wyryto setki imion ofiar hitlerowskiej machiny zagłady. Nad wejściem do pomnika znajduje się półokrągły czarny blok. Dla upamiętnienia w 1988 powstał pomnik Umschlagplatz przedstawiający otwarty wagon towarowy.



fot. Wanda Hansen


Pomnik Bohaterów Getta


to pomnik w Warszawie, poświęcony mieszkańcom getta warszawskiego, na miejscu pierwszego starcia bojówek żydowskich z hitlerowcami, w czasie powstania w getcie w 1943. Miało to miejsce na placu pomiędzy ulicami Anielewicza, Karmelicką, Lewartowskiego i Zamenhofa. Dziś jest to pl. Bohaterów Getta. Od zachodniej strony, u dołu monumentu znajduje się napis w trzech językach: polskim, jidysz i hebrajskim: Naród żydowski – swoim bojownikom i męczennikom, a na górze umieszczona jest wykonana z brązu płaskorzeźba Walka, pośrodku której umiejscowiony jest Mordechaj Anielewicz. Z tyłu pomnika, od strony ulicy Zamenhofa, znajduje się płaskorzeźba Pochód na zagładę (lub Pochód na śmierć) obrazująca drogę do Treblinki.


http://blog.trybik.eu


Muzeum Więzienia "Pawiak"

 

Mieści się przy ulicy ul. Dzielnej 24/26. Otwarte zostało 28 listopada 1965 roku. Powstało w 1965 roku z inicjatywy i przy współudziale byłych więźniów politycznych Pawiaka. Budynek Muzeum wzniesiono na ocalałych fundamentach podziemnych kazamat VII i VIII oddziału więzienia wysadzonego przez Niemców w sierpniu 1944 roku. Wysokość oryginalnych ścian w zrekonstruowanych celach wynosi 1,1 - 1,5 m. Podczas budowy wykorzystano większość znalezionych w czasie odgruzowywania obiektu krat, zawiasów, zamków i okuć oraz zabezpieczono wydobyte z ruin dokumenty, elementy wyposażenia i przedmioty używane przez więźniów.


http://www.museo.pl

http://www.garnek.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz